Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Dydaktyczna dwójka .
  • Ostatnia zmiana 22.07.2024 przez Medyk Białostocki

Dydaktyczna dwójka

Dwa nowe budynki dydaktyczne mogą powstać na terenie campusu UMB. Uczelnia ma już opracowane plany funkcjonalne obu obiektów. Obecnie trwa procedura przetargowa

W grudniu 2023 roku Senat UMB podjął uchwałę dotycząca „Planu Rozwoju Uczelni” i zainwestowania 190 mln zł w stworzenie trzech nowych budynków dydaktycznych wraz z wyposażeniem. Docelowo środki będą pochodzić z „Krajowego Planu Odbudowy”. Jeden z zaplanowanych obiektów - Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych - jest już w realizacji. Zbudowany będzie pomiędzy Collegium Primum a Universum.

Teraz przyszedł moment na ogłoszenie przetargów dla Centrum Pielęgniarstwa oraz Centrum Dydaktyczno-Egzaminacyjnego.

Centrum Pielęgniarstwa – ma powstać przy ul. Żurawiej, na terenie szpitala zakaźnego, pomiędzy budynkami B i C oraz za posesją Sądu Rejonowego w Białymstoku. Będzie to budynek trzykondygnacyjny plus dodatkowe podziemne piętro z przeznaczeniem na parking. Długość budynku – 58,44 m, szerokość - 16,74 m, powierzchnia użytkowa – 3,3 tys. mkw.

W Centrum swoje siedziby mają mieć wszystkie jednostki nauczające pielęgniarstwa (obecnie znajdują się w różnych częściach campusu UMB). Dodatkowo zostanie tu uruchomione „pielęgniarskie” centrum symulacji. Poza tym znajdą się tu: aula wykładowa na 150 osób, dwie sale wykładowe na 60 osób, trzy sale po 40 osób, sale egzaminacyjne w standardzie OSCE i sale do debriefingu.

Centrum Dydaktyczno-Egzaminacyjne – powstanie na zapleczu szpitala dziecięcego oraz siedziby Wydziału Nauk o Zdrowiu. Obecnie w tym miejscu znajdują się garaże i warsztaty szpitala klinicznego oraz Uczelni.

Długość budynku – 83,68 m, szerokość -– 40,86 m, powierzchnia użytkowa - 10 073,3 mkw. Dwa piętra naziemne i jedno podziemne (parking). Na parterze zaplanowano przestrzeń dydaktyczno-konferencyjną, mogącą jednorazowo przyjąć ok. 2 tys. osób. To będzie przestrzeń modułowa, z możliwością dowolnej konfiguracji. W wersji „dydaktycznej’ jednocześnie będą tam trzy aule 300-osobowe oraz cztery sale 80-osobowe.

Piętro będzie przestrzenią m.in. do przeprowadzania egzaminów OSCE wysokiej wierności (6-8 sal wraz z zapleczem), dodatkowo znajdzie się tu 12 sal seminaryjnych 40-osobowych oraz przestrzeń dla Centrum Doskonałości Dydaktycznej UMB.

bdc