Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Podlaska Marka dla UMB.
  • Ostatnia zmiana 14.10.2020 przez Medyk Białostocki

    Podlaska Marka dla UMB

    Nagroda w kategorii „Odkrycie” i tytuł Ambasadora Podlaskiej Gospodarki. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku został doceniony za swoją działalność naukową podczas prestiżowego konkursu Podlaska Marka.

    Podlaska Marka to najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda województwa podlaskiego. W tym roku szklane statuetki, z charakterystycznym żubrem wewnątrz, do rąk laureatów trafiły po raz 16.

    Tegoroczna edycja była wyjątkowa z uwagi na pandemię koronawirusa. Przede wszystkim zmieniono termin gali (zwykle był wiosną), ale też znacznie ograniczono liczbę widzów, którzy wydarzenie mogli oglądać bezpośrednio w Operze Podlaskiej. Za to po raz pierwszy transmitowano uroczystość w mediach społecznościowych.

    - Otwieramy się na nową formułę gali. To już nie jest ekskluzywne spotkanie w wąskim gronie, bowiem dzięki łączom internetowym gala Podlaskiej Marki jest obecna w każdym zakątku naszego województwa, w każdym podlaskim domu i nie tylko - witał gości marszałek Artur Kosicki.

    W tej edycji konkursu zgłoszono 150 produktów lub usług. Do finałowego starcia komisja konkursowa nominowała 27 z nich w dziewięciu kategoriach: Produkt Użytkowy, Produkt Spożywczy, Odkrycie, Inwestycja, Kultura, Wydarzenie, Społeczeństwo. Po raz pierwszy nagrody przyznano w kategorii Biznes i Projekt 4.0.

    W tym gronie znalazły się dwa projekty naukowe z UMB: „Projekt 4.0” - Stworzenie pierwszego w Polsce Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie w Uniwersytecie Medycznym (C-SIM) w Białymstoku; „Odkrycie” - Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej (wspólnie z Politechniką Białostocką).

    Jak tłumaczył ze sceny marszałek Kosicki, Podlaska Marka zawsze promowała wysoką jakość, unikatowe walory wytwarzanych produktów, kreowanie pozytywnego wizerunku regionu i odważne poszukiwania. W tym roku poprzeczkę dodatkowo podniesiono: - Oceniając kandydatury, kapituła brała pod uwagę również odpowiedzialność za środowisko naturalne, a także zachowanie równowagi pomiędzy nami a światem przyrody, bo wiemy, że nasze wzajemne relacje, mówiąc delikatnie, mocno się pokomplikowały.

    W kategorii Odkrycie wspólną nagrodę otrzymały UMB oraz Politechnika za: Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej. To projekt badawczy dotyczący grzybów medycznych. Specjaliści z Politechniki zbudowali bank ekstraktów z grzybów z Puszczy Białowieskiej, który zawiera ponad 150 sklasyfikowanych i opisanych gatunków (kolejnych kilkaset czeka na opracowanie). Natomiast specjaliści z UMB sprawdzają je pod kątem medycznym. Wyniki pierwszych badań są naprawdę obiecujące. Korzeniowiec sosnowy (popularna huba) w testach laboratoryjnych wykazuje właściwości przeciwnowotworowe w raku jelita grubego.

    - Chrońmy i spytajmy naturę, a ona się nam odwdzięczy, choćby tym, że nas uleczy - powiedziała odbierając nagrodę rektor PB dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk.

    - To okazja, by przypomnieć, że w naturze można i trzeba szukać lekarstw - dodał prorektor ds. nauki i rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko, który odbierał statuetkę z ramienia uczelni. - Musimy jednak pamiętać, że w medycynie nie ma dróg na skróty. Dziś żyjemy w takich czasach, kiedy w internecie ciągle jesteśmy atakowani nagłówkami, iż mamy cudowny lek na Covid-19, na nowotwory, na alzheimera, czy na inne bardzo ciężkie choroby. To nie wszystko jest takie łatwe i proste. Tym bardziej należą się gratulacje temu zespołowi badawczemu, który nie poszedł na skróty, ale podjął się ciężkiej pracy. Cuda w medycynie zostawiamy opatrzności, a naukowcy powinni się zająć pokorną i bardzo wytrwałą prącą. Tej pracy i wyników naukowcom z obu uczelni serdecznie gratulują.

    Jak dodał prorektor Moniuszko naukowcy UMB i PB współpracują ze sobą przy wielu projektach. Z tych najważniejszych warto wspomnieć o tych z zakresu bioinformatyki czy sztucznej inteligencji w medycynie.

    Ostatnim z wyróżnień wręczanych podczas gali było przyznanie tytułu Ambasadora Podlaskiej Gospodarki. W tym roku wyróżniono Podlaską Branżę Medyczną, wśród nagrodzonych znaleźli się nich reprezentanci: UMB, Politechniki oraz Medical-Łomża sp. z o.o., Laboratorium Centrum Symulacji Medycznych - Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach sp. z o.o. Medgal sp. z o.o., ChM sp. z o.o., Mindhand sp. z o.o., Petros Psyllos, Imago Krzysztof Matuk,
     

    Zwycięzcy XVI edycji Podlaskiej Marki:

    Kategoria: Społeczeństwo - Czwartkowe Obiady u Diabetyków

    To cykliczne spotkania edukacyjne i integrujące skierowane do osób chorych na cukrzycę. Od lat organizuje je Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Wojewódzki w Białymstoku.

    Kategoria: Najlepszy Produkt Spożywczy - Woda Krynka

    Firma ściśle kojarzona z północno-wschodnim regionem Polski, już od 1945 roku dostarcza swoim klientom naturalną wodę źródlaną wydobywaną ze źródła „Krynka” o głębokości - 70 m. Dzięki czystości biologicznej i braku w jej składzie składników szkodliwych dla zdrowia człowieka nie podlega żadnemu procesowi uzdatniania ani nie jest dezynfekowana.

    Kategoria: Najlepszy produkt użytkowy: Sklejka Zakładów Przemysłu Sklejek BIAFORM S.A.

    Sklejka z Biaformu - pomysł Artura Hasbacha sprzed stu lat jest ciągle w świetnej formie. Dziś służy do budowy domów, stadionów, apartamentów dla gwiazd. Użyto jej nawet do budowy letniej rezydencji prezydenta Stanów Zjednoczonych i najwyższego budynku świata Burdż Chalifa.

    Kategoria: Kultura - seria książek dla dzieci „Żubr Pompik” Tomasza Samojlika

    Żubr Pompik - postać stworzona w 2008 roku przez hajnowianina Tomasza Samojlika jest głównym bohaterem 22 książek dla dzieci. Podczas lektury opowiadań dzieci poznają tajemnice Puszczy Białowieskiej, odwiedzają polskie parki narodowe.

    Kategoria: Inwestycja - Hala sportowo-widowiskowa Suwałki Arena.

    Do tej pory w województwie podlaskim nie było obiektu o podobnej skali: powierzchnia zabudowy 5 446 m², powierzchnia użytkowa 6 601 m², wysokość - 16 m. W hali znajdują się trybuny na ponad 2 tys. miejsc, w tym trybuny stałe i miejsca na trybunach mobilnych.

    Kategoria: Wydarzenie - IX Festiwal Rock na Bagnie organizowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Powiatu Monieckiego.

    Międzynarodowy Festiwal „Rock na Bagnie” w Goniądzu istnieje od 2010 r. i jest obecnie jednym z bardziej rozpoznawalnych festiwali rockowych w Polsce. Festiwal ściąga tysiące fanów rocka z całego kraju a nawet Europy.

    Kategoria: Odkrycie - Badania nad aktywnością biologiczną grzybów nadrzewnych Puszczy Białowieskiej prowadzone przez PB i UMB

    Kategoria: Biznes - Grupa Chorten

    Chorten w swoich działaniach mocno angażuje się w życie lokalnej społeczności, w ciągu roku wspierając blisko setkę inicjatyw o charakterze pomocowym, sportowym i edukacyjnym z regionu. m.in.: Wigilię Białostocką, Fundację Pomóż, Fundację Hospicjum Proroka Eliasza, Motoserce, Targi Pogranicza w Siemiatyczach.

    Kategoria: Projekt 4.0 - Dolina Rolnicza 4.0

    Ten projekt ma za zadanie wdrożenie efektywnych działań mających na celu eliminację pułapek, jakie obecnie dopadają polską gospodarkę. Stworzenie gamy rozwiązań technologicznych dedykowanych mechanizacji rolnictwa pozwoli na osiągnięcie konkretnych efektów ekonomicznych. Do efektów tych należy zaliczyć: zmniejszenie nakładów pracy ludzkiej, zwiększenie wydajności pracy, wykonywanie poszczególnych zabiegów w terminach agrotechnicznych, zmniejszenie strat plonów i tym samym zwiększenie efektywności produkcji rolniczej.

    Podlaska Marka Konsumentów - księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl (głosowanie internautów).

    Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego - klub piłkarski SSA Jagiellonia Białystok.

    bdc, fot. Wrota Podlasia

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.