Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Świadectwo otwartego umysłu za witaminę D3.
  • Ostatnia zmiana 17.12.2015 przez Medyk Białostocki

    Świadectwo otwartego umysłu za witaminę D3

    Kamil Grubczak, doktorant z Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji, został wyróżniony przez białostocką „Gazetę Wyborczą” w jej konkursie „Przystanek Młodzi”. To nagroda dla „młodych i zdolnych”, którzy pokazują, że na Podlasiu też można spełniać swoje marzenia

    Kryteria konkursu w zasadzie są trzy: wiek do 35 lat, miejsce zamieszkania w regionie oraz prowadzenie takiej działalności (w dowolnej dziedzinie), która wykracza ponad przeciętność.

    - Ta nagroda to dla mnie ogromne wyróżnienie i potwierdzenie tego, że warto być naukowcem. Zwykle nie widać nas publicznie, pracujemy w laboratoriach, publikujemy w czasopismach naukowych, które nie trafiają do szerokiego grona odbiorców. A tu taka niespodzianka. To niezwykle miłe wydarzenie - powiedział tuż po wręczeniu nagrody Kamil.

    Uroczystość odbyła się w najmodniejszym obecnie klubie w Białymstoku – „Zmiana Klimatu”. Nagrody, w asyście redaktora naczelnego białostockiej „Wyborczej” Grzegorza Dąbrowskiego, wręczali wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki oraz wicemarszałek województwa Maciej Żywno.

    Białostocka „Wyborcza” swój konkurs organizuje od dziewięciu lat. W ten sposób wyszukuje i honoruje osoby, które zaprzeczają tezie „tu się nie uda”. Najwięcej spośród dostrzeżonych osób zajmuje się działalnością społeczną i kulturalną, są artyści, młodzi przedsiębiorcy i kilku naukowców. Zgłoszenie do konkursu może wysłać każdy, o zwycięstwie decyduje jednak kapituła. W konkursie nie ma nagród materialnych. Dziesięciu laureatów otrzymuje pamiątkowe dyplomy „Świadectwa otwartego umysłu”. Dodatkowo trójka spośród nich może promować swoje przedsięwzięcia na citylightach (specjalne tablice reklamowe).

    Kamila Grubczaka (28 lat) do konkursu zgłosił dr hab. Marcin Moniuszko, jego promotor i kierownik zakładu, w którym pracuje laureat.

    Ze zgłoszenia można się dowiedzieć, że Kamil pochodzi z Gniezna. W młodości uczęszczał do szkoły muzycznej, umie grać na skrzypcach. Jednak z kariery muzyka zrezygnował na rzecz nauki. Do Białegostoku przyjechał dziesięć lat temu i tu chce się rozwijać. Miłośnik podróży, zafascynowany Dalekim Wschodem. Próbuje się uczyć języka chińskiego. Marzenie: ford mustang z 1966 r.

    - Jest niepoprawnym pracoholikiem nie zważającym na trudności i konieczność poświęcenia wolnych chwil i dni - opisuje kandydata doc. Moniuszko. I dodaje: - Nie wierzy w rzeczy niemożliwe.

    Kapituła konkursu doceniła go za odkrycie nowych właściwości witaminy D3, które w niedalekiej przyszłości być może poprawią jakość życia milionów pacjentów z astmą. Doceniła także jego prace naukowe nad AIDS, czy komórkami macierzystymi.

    - Nagradzamy go za to, że przekracza ramy jednej dziedziny medycznej i z determinacją szuka antidotum na choroby cywilizacyjne - napisała o Kamilu Grubczaku kapituła konkursu.

    Docent Moniuszko do konkursu zgłosił także dr Andrzeja Eljaszewicza. To młody biotechnolog i immunolog pochodzący z Kujaw, ale od kilku lat związany z naszą uczelnią. - Prawdziwy tytan pracy - przedstawia kandydata.

    Zainteresowania naukowe dr Eljaszewicza krążą wokół ustalenia mechanizmów odpornościowych towarzyszących rozwojowi chorób cywilizacyjnych, włączając w to chorobę nowotworową, alergie i astmę, a także procesami regeneracji tkanek i narządów. Udało mu się zidentyfikować nowe wskaźniki pozwalające lepiej przewidywać losy pacjentów z chorobami nowotworowymi. Obecnie odbywa roczny staż naukowy w Szwajcarskim Instytucie Badań nad Alergią i Astmą.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.