Kandydaci o studiach dowiadywali się pocztą pantoflową, więc nie dziwi, że chętnych do nauki było więcej niż miejsc. Znowu. Czwarta edycja Uniwersytetu Zdrowego Seniora wystartowała 11 października.
Uroczystość, choć w mniejszej skali, przypominała tę znaną z oficjalnej inauguracji roku akademickiego UMB. Odśpiewano hymn państwowy i Gaudeamus. Gospodarzem był dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Sławomir Terlikowski. Byli znamienici goście, m.in. wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki oraz Adam Kurluta, dyrektor departamentu spraw społecznych białostockiego magistratu. Były wreszcie przemówienia, ślubowanie studentów i wręczenie im indeksów.
Uniwersytet Zdrowego Seniora UMB to projekt aktywizacyjny dla osób na emeryturze wymyślony i realizowany na WNoZ. Tematyka zajęć skupia się przede wszystkim wokół szeroko rozumianej profilaktyki prozdrowotnej osób starszych. O tym, jak zmienia się ich ciało, jak zmieniają się psychicznie, ale też jakie mogą mieć dolegliwości zdrowotne. Z jednej strony studenci dowiadują się, jak sobie z nimi radzić, z drugiej - czego w takiej sytuacji wymagać od lekarza.
W tym roku po raz pierwszy partnerem uniwersytetu zostało miasto Białystok. Jak stwierdził podczas uroczystości wiceprezydent Rudnicki, władze Białegostoku bardzo chętnie wspierają projekty, które stawiają na aktywność i rozwój naukowy osób starszych. Jego zdaniem, od dłuższego czasu obserwuje się trend, iż społeczeństwa się starzeją. Dlatego tak ważne jest, że tak wiele osób, mimo że jest na emeryturze, nadal chce się rozwijać, pozostawać aktywnymi i podnosić poziom swojej wiedzy.
Studia podjęło 50 osób. Zajęcia będą się odbywać przeważnie co dwa tygodnie. Zawsze będzie to wykład plus ćwiczenia lub zajęcia w laboratoriach.
bdc