W dniach 13-14 listopada 2015 roku w Białymstoku, w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu, odbyła się III Podlaska Konferencja Psychoterapeutyczna.
Spotkanie zostało zorganizowana przez Klinikę Psychiatrii UMB, oddział podlaski Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Wydział Nauk o Zdrowiu UMB. Gościem naszej konferencji był amerykański psychoterapeuta Jon Frederickson*, który pracuje w nurcie intensywnej krótkoterminowej psychoterapii psychodynamicznej ISTDP (ang. Intensive short-term dynamic psychotherapy) i propaguje to podejście terapeutyczne w Europie i na świecie.
W pierwszym dniu konferencji zapoznaliśmy się z podstawowymi założeniami ISTDP na przykładzie zapisów wideo z sesji psychoterapeutycznych z pacjentem chorym na depresję i z licznymi dolegliwościami somatycznymi. Dowiedzieliśmy się, jak zaburzenia depresyjno-lękowe wpływają na ciało, jakie symptomy mogą o tym świadczyć i jakie mechanizmy obronne stosują pacjenci z tego typu zaburzeniami. Jon Frederickson precyzyjnie wskazał, jak zidentyfikować objawy i jak poradzić sobie z nimi w terapii.
Drugiego dnia zajęcia poświęcone były budowaniu kompetencji u pacjenta z kruchym ego. Materiałem były nagrania z sesji psychoterapeutycznej z kobietą uzależnioną od narkotyków, wykorzystywaną w przeszłości seksualnie, z dużą komponentą lękową i skłonnością do projekcji. Dowiedzieliśmy się, jak restrukturyzować projekcje pacjentki, jak budować przymierze terapeutyczne i poszerzać zdolność pacjentki do radzenia sobie z doświadczaniem trudnych emocji. Przedstawiona została też praca z pacjentką z objawami psychotycznymi, długotrwale hospitalizowanej, u której interwencja ISTDP okazała się skuteczna. Obecny był także element superwizji na żywo, w czasie której Jon Frederickson zaprezentował, jak pomaga psychoterapeutom diagnozować impas w terapii i jak skutecznie z nim sobie radzić. Na praktycznych przykładach uczyliśmy się budować z pacjentami relację opartą na przymierzu terapeutycznym, identyfikować mechanizmy obronne pacjentów, regulować ich lęk i prowadzić pacjentów ku przeżywaniu uczuć w prawdzie, bez konieczności uciekania się do objawów i obron.
W konferencji uczestniczyło ok. 150 osób, głównie z Podlasia, ale też z Gdańska czy Warszawy, zajmujących się pracą terapeutyczną (psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów, pedagogów).
Aleksandra Małus, Beata Galińska-Skok, Katarzyna Simonienko
* Jon Frederickson jest autorem książki „Współtworzenie zmiany. Skuteczne techniki terapii dynamicznej”, która ukazała się w języku polskim w 2014r. Pozycja ta otrzymała tytuł najlepszej książki 2014 roku w kategorii psychiatrii przyznawanej przez British Medical Association.