W dniach 7-11 czerwca 2015 w Pradze miał miejsce Europejski Kongres Otorynolaryngologiczny - Chirurgii Głowy i Szyi pod patronatem prezydenta Republiki Czeskiej Miloša Zemana. Głównym organizatorem zjazdu był kierownik Kliniki Laryngologii w Pradze prof. Jan Betka wraz z całym zespołem.
Podczas kongresu odbyło się ważne spotkanie adresowane zarówno do specjalistów otorynolaryngologii, jak i młodych lekarzy w trakcie odbywania specjalizacji, którego celem było zwrócenie uwagi i przekonanie do konieczności uczestniczenia i wspierania Europejskiego Egzaminu Specjalizacyjnego. Ujednolicenie zakresu wiedzy i umiejętności praktycznego myślenia w postaci pomyślnego zdania dwustopniowego egzaminu oraz uzyskania tytułu „Felow of the European Board of ORL-HNS” jest wyzwaniem skierowanym do specjalistów otolaryngologii w krajach europejskich już od 2009 roku. Egzamin, który jest prowadzony w języku angielskim, cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodego pokolenia laryngologów.
Przed oficjalną ceremonią otwarcia kongresu miały miejsce krótkie półtoragodzinne kursy z możliwością obserwacji chirurgii 3-D na świeżo mrożonych ludzkich preparatach dotyczące: thyroplastyki według klasyfikacji Issihiki (prof. M. Remacle), chirurgii endoskopowej nosa i zatok (prof. P. Castelnuovo) oraz otochirurgii (prof. K. Huttenbrick).
Podczas ceremonii otwarcia odtworzona została 9. Symfonia Antoniego Dworzaka „From the New World”, która wprowadziła uczestników kongresu w odkrywanie najnowszych wydarzeń i doniesień w dziedzinie laryngologii przez kolejne dni. Warto wspomnieć, że w 1969 roku Neil Armstrong również zachwycał się tą muzyką podczas misji Apollo 11 na Księżyc, na którą to misję zabrał ze sobą właśnie to nagranie. Codziennie rano i po południu odbywały się ponadprogramowe, dodatkowo płatne seminaria dotyczące np. otochirurgii (prof. Portmann), chirurgii głowy i szyi (prof. Thurnher), zwężeń krtaniowo-tchawiczych (prof. Wolf). Ciekawym i owocnym spotkaniem okazały się również obrady okrągłego stołu prowadzone przez prof. W. Golusińskiego dotyczące najnowszych rozwiązań i zaleceń w leczeniu raka gardła, profesor Stefan Lang przedstawił zalety leczenia techniką robotową oraz doświadczenia Kliniki w Essen.
Wśród jednych z najciekawszych zagadnień należy wspomnieć o fonochirurgii, która urasta do sztuki tworzenia głosu. Profesor M. Remacle (jeden z europejskich pionierów chirurgii robotowej głowy i szyi) przedstawił rozwiązania dla nadchodzących problemów w nowym konsumpcyjnym pokoleniu pacjentów. Między innymi poruszono kontrowersyjny temat leczenia fonochirurgicznego u transseksualnych pacjentów. Podczas zjazdu prezentowany został plakat oparty o zdobyte doświadczenie pomiędzy Kliniką Chirurgii Naczyniowej a Kliniką Laryngologii UMB w zakresie chirurgicznego leczenia kłębczaków szyjnych. Poza ciekawą odsłoną naukową, konferencji towarzyszyło szereg spotkań towarzyskich np. bankiet w malowniczo położonym na rzece Wełtawie neorenesansowym Zofin Palace, a nawet wydarzenie sportowe. Wśród ponad 3 tysięcy uczestników kongresu ze 104 państw świata znalazło się 50. zapalonych biegaczy, którzy w strugach deszczu dzielnie przetrwali w biegu „Run for Health” odbywającym się na Wzgórzu Wyszehradzkim. Polskę reprezentowała tylko jedna uczestniczka, autorka tekstu.
Konferencji patronowała też żywa maskotka o wdzięcznym imieniu Zofka, rasowa dwuletnia terierka, pupilka głównego organizatora kongresu prof. Jana Betki. Kongres pozostawił po sobie wiele miłych wspomnień oraz dzięki dużemu zaangażowaniu ze strony Czech jako organizatorów pozostanie wzorem dla kolejnych spotkań laryngologicznych.
Greta Berger