Prof. Ewa Olszewska i prof. Marek Rogowski oraz zespół pracowników Kliniki Otolaryngologii UMB zorganizowali I Interdyscyplinarne Sympozjum „Aktualne kierunki diagnostyki i leczenia zaburzeń oddychania podczas snu”.
Zespół obturacyjnych bezdechów podczas snu jest chorobą cywilizacyjną. Liczba zachorowań wzrasta wraz ze wzrostem liczby chorych z nadwagą, palących papierosy i nadużywających alkoholu, przy jednoczesnym braku aktywności fizycznej |
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wielu specjalności zajmujących się tym problemem. Z zagranicy przybyli profesorowie Jimmy J. Brown (USA) i Bhik Kotecha (Wielka Brytania). Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 100 uczestników.
Zespół obturacyjnych bezdechów podczas snu jest chorobą cywilizacyjną. Liczba zachorowań wzrasta wraz ze wzrostem liczby chorych z nadwagą, palących papierosy i nadużywających alkoholu, przy jednoczesnym braku aktywności fizycznej.
Podczas warsztatów rozpoczynających sympozjum, uczestnicy obserwowali operacje trzech pacjentów wykonywane przez prof. E. Olszewską, jednocześnie objaśniającą poszczególne etapy operacji. Pierwsza polegała na poszerzeniu drogi oddechowej w obrębie gardła poprzez usunięcie migdałków i założenie dwóch szwów na łuki podniebienno-gardłowy i podniebienno-językowy oraz częściowej amputację języczka, druga na redukcji nasady języka, trzecia to była operacja zwieracza gardła. Zastosowanie noża równoległego i plazmy bardzo ograniczało krwawienie. Obraz i dźwięk były transmitowane do sali wykładowej na V piętrze USK. Prof. M. Rogowski omówił wytyczne dotyczące leczenia operacyjnego w OSAS. Ciekawe doniesienia zjazdowe przedstawili Grzegorz Hatliński (Olsztyn), Marcin Broda i Marcin Michalik (Warszawa) oraz Justyna Panek (Białystok). Wywiady z prof. E. Olszewską i gośćmi zagranicznymi ukazały się w lokalnej i ogólnopolskiej telewizji.
Oficjalne otwarcie sympozjum nastąpiło w Auli Wielkiej Pałacu Branickich. Po wykładzie prof. B. Kotecha pt. „Ogólne aspekty chirurgii zaburzeń oddychania podczas snu”, zebrani wysłuchali koncertu w ramach rodzinnego muzykowania. Usłyszeliśmy m.in. utwór „Fascination” Filippo D. Marchettiego wykonany na fortepianie przez prof. E. Olszewską i Alicję Olszewską, „Arię” J. S. Bacha na skrzypce graną przez Annę Olszewską. Natalia Olszewska zaprezentowała gitarowy „Romans d’amor”; grała też w duecie z Tomaszem Kwiatkowskim. Występy prof. E. Olszewskiej i jej córek wspierali nauczyciele szkół muzycznych.
Następnego dnia obrady odbywały się w sali wykładowej Wydziału Nauk o Zdrowiu. Prof. Andrzej Kukwa (Olsztyn) przedstawił własne przemyślenia o miejscu laryngologa w interdyscyplinarnej opiece nad pacjentem z zespołem obturacyjnych bezdechów podczas snu. Postępowanie zachowawcze u osób z zaburzeniami oddychania podczas snu omawiał Wojciech Naumnik (Białystok). W takich przypadkach stosowane są aparaty doprowadzające pod ciśnieniem powietrzedo dróg oddechowych poprzez odpowiednie maski zakładane chorym przed snem. Jolanta Wasilewska mówiła o zaburzeniach oddychania podczas snu u dzieci, a Hady Razak Hady (Białystok) przedstawił wyniki leczenia bariatrycznego pacjentów z zespołem bezdechów podczas snu i towarzyszącą dużą nadwagą. Bardzo ciekawe są wyniki badań endoskopowych gardła dolnego w śnie farmakologicznym, pozwalające na dokładne umiejscowienie blokady drogi oddechowej (B. Kotecha). Dobre wyniki w poprawie oddychania podczas snu uzyskują chirurdzy poprzez operacje żuchwy, mięśni języka i kości gnykowej (J. Brown, Wiesław Konopka, Warszawa). Była też mowa o chirurgii minimalnie inwazyjnej (J. Brown) oraz o zastosowaniu aparatów stomatologicznych w leczeniu (Katarzyna Moreno-Szypowska, Warszawa).
Na zakończenie prof. E. Olszewska podziękowała uczestnikom za udział w sympozjum, podkreśliła wagę diagnostyki w wyborze odpowiedniej metody leczenia.
Stanisław Chodynicki