Wzorem lat ubiegłych Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej i Immunologii Infekcyjnej Uniwersytetu Medycznego wraz z dyrekcją Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz konsultantem wojewódzkim w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej zorganizowali w dniu 4 listopada 2014 r. już IV Spotkanie Naukowo-Szkoleniowe pt. „Aspekty diagnostyczne i epidemiologiczne w zakażeniach wirusem EBV (Ebola)”, które odbyło się w Hotelu Gołębiewski w Białymstoku.
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni pracownicy pionu diagnostycznego (diagności laboratoryjni i mikrobiolodzy), dyrektorzy szpitali klinicznych z Białegostoku oraz przedstawiciele zespołów zakażeń szpitalnych.
Celem spotkania było m.in.: zapoznanie się z naturą biologiczną wirusa Ebola, chorobotwórczością i epidemiologią zakażeń, zapoznanie się z zasadami diagnostyki laboratoryjnej chorych podejrzanych o zakażenie wirusem Ebola, zapoznanie się z przepisami i zasadami transportu materiałów biologicznych w kierunku diagnostyki obecności wirusa Ebola.
Specjaliści z zakresu zakażeń szpitalnych, diagnostyki i epidemiologii wygłosili wykłady:
„Czy grozi nam epidemia gorączki Ebola” - dr n. med. Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie, Specjalistyczny Szpital im. Św. Zofii w Warszawie;
„Zasady laboratoryjnej diagnostyki pacjentów zakażonych wirusem Ebola” - prof. dr hab. n. med. Maciej Szmitkowski, krajowy konsultant w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej;
„Praktyczne procedury zapobiegania szerzeniu się wirusa Ebola w placówkach medycznych” - mgr Anna Ziółko, Narodowy Instytut Leków;
„Wytyczne głównego inspektora sanitarnego Polski dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki wirusem Ebola” - dr n. med. Agnieszka Bajguz, kierownik Sekcji Badań Epidemiologiczno-Klinicznych, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.
Spotkanie miało charakter edukacyjno-informacyjny i było skierowane do diagnostów laboratoryjnych oraz członków zespołów zakażeń szpitalnych z regionu.
Dr hab. Paweł Sacha