Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Mikrooperacja serca .
  • Ostatnia zmiana 09.10.2023 przez Medyk Białostocki

    Mikrooperacja serca

    W Klinice Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku odbył się pierwszy na Podlasiu zabieg przezcewnikowej naprawy zastawki mitralnej serca (TEER). To nadzieja dla najciężej chorych, którym inaczej nie można już pomóc.

    Białostoccy kardiochirurdzy i kardiolodzy z USK pierwsze dwa zabiegi wykonali wspólnie z bardziej doświadczonymi kolegami: dr Jerzym Pręgowskim z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz prof. Marcinem Fijałkowskim z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

    Zabiegowi poddani zostali dwa mężczyźni: 73 i 75-letni. Obaj cierpią na ostrą niewydolność krążeniową, co objawia się ciągłą dusznością. Jeden już tylko leżał, drugi, z wielkimi problemami, mógł pójść jedynie do toalety. Ratunkiem dla nich była naprawa zastawki mitralnej.

    - Niestety, obaj panowie nie kwalifikowali się do klasycznej operacji kardiochirurgicznej. Wymiana zastawki wymaga operacji w krążeniu pozaustrojowym. W ich stanie, przy takiej niewydolności, serce po takiej procedurze po prostu by nie podjęło pracy – wyjaśnia prof. Tomasz Hirnle, kierownik Kliniki Kardiochirurgii.

    Zabieg przezcewnikowej naprawy zastawki mitralnej jest znacznie mniej inwazyjny. Pacjenci są poddawani narkozie. Następnie przez żyłę udową, przez prawy przedsionek, do lewego przedsionka wprowadza się specjalny cewnik. Zabieg polega na zszyciu za pomocą specjalnej zapinki obu płatków zastawki mitralnej w miejscu powstania niedomykalności.

    Trudność zabiegu polega na chwyceniu, pod kontrolą echokardiografii przezprzełykowej, obu ciągle ruszających się płatków zastawki. Procedura wymaga wręcz zegarmistrzowskiej precyzji, a także idealnego zgrania zespołu operatorów i nawigacji echokardiograficznej.

    Oba zabiegi przebiegły bez powikłań. Teraz obaj pacjenci przez kilka dni zostaną na obserwacji w szpitalu. Potem czeka ich rehabilitacja.

    - Jeżeli rekonwalescencja przebiegnie bez powikłań, obaj panowie za kilka tygodni będą mogli zacząć w miarę normalnie funkcjonować: wyjść z domu, pójść do sklepu czy na spacer. To będzie dla nich zupełnie nowa jakość życia – tłumaczy prof. Hirnle.

    km

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.