31 maja 2019 roku w wieku 90 lat zmarł prof. dr hab. n. med. Marian Furman. Był wieloletnim kierownikiem Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej AMB i uznanym w kraju autorytetem. Wykształcił kilka pokoleń znakomitych chirurgów.
- A teraz to już lecę na trzecim biegu - żartował w ostatnich latach, kiedy musiał przy chodzeniu wspierać się laską. Nie oznacza to, że zwolnił tempo pracy. Na emeryturze zajmował się spisywaniem historii medycyny. Najpierw był jedną z kluczowych postaci uczestniczących w powstaniu opracowania o pierwszych absolwentach Akademii Medycznej w Białymstoku. Sam do nich należał. Sypał opowieściami i anegdotami jak z rękawa. Jedna z nich np. dotyczyła czasów studiów, kiedy spodobała się mu jedna z pracownic sekretariatu uczelni. Musiał jednak - jak wspominał - powstrzymywać swoje zapędy, gdyż ówczesnemu rektorowi prof. Tadeuszowi Kielanowskiemu ona też wpadła w oko. Więc ustąpił. A po jakimś czasie rektor Kielanowski właśnie z nią się ożenił...
Książki prof. Furmana dotyczyły też historii torakochirurgii. Dostrzegł, że nikt wcześniej tego nie zrobił, a osoby, które tę historię mogłyby utrwalić, odchodzą. Jedną z książek napisał i wydał, drugą prawie skończył (wykonał ok. 90 proc. pracy, bliscy profesora zobowiązali się do wydania tej publikacji). Przy czym praca ta była tytaniczna. Profesor nie posługiwał się komputerem, organizował sobie wsparcie w tym względzie. Zdobył też finasowanie potrzebne do wydania obu książek.
Prof. dr hab. Marian Furman urodził się w Łyniewie 26 maja 1929 r. Miał rozpocząć naukę na AMB, ale mimo iż został przyjęty na studia, został z nich usunięty na polecenie władz politycznych przed rozpoczęciem roku akademickiego. Dzięki uporowi naukę rozpoczął z dwumiesięcznym opóźnieniem.
Studia lekarskie ukończył 1 lipca 1955 r. na Akademii Medycznej w Białymstoku wraz z pierwszym rocznikiem studentów powstałej w 1950 r. uczelni. Kwalifikacje zawodowe i naukowe zdobywał w I Klinice Chirurgicznej pod kierunkiem prof. Feliksa Oleńskiego, a następnie doc. Stanisława Adamskiego w utworzonej przez niego w 1970 r. Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej, Serca i Naczyń. Prof. Marian Furman kierował kliniką od 1986 r. przez 13 lat. Spod jego ręki wyszło wielu specjalistów, m.in. prof. Jacek Nikliński, były rektor UMB.
Profesor Furman miał duży dorobek naukowy. W swojej pracy skupiał się na problematyce chirurgii serca i płuca, w tym także tej związanej z wtedy eksperymentalnymi przeszczepami.
Pogrzeb profesora odbył się 5 czerwca na Cmentarzu Farnym. W ostatniej drodze towarzyszyli mu bliscy, koledzy z pracy i UMB.
Opr. Wojciech Więcko